Wycieczka klasy 8b na Stare Powązki

Data: 05.11.2023 r., godz. 12.00    181

17 października br. uczniowie klasy 8B wybrali się na wycieczkę po cmentarzu Stare Powązki w Warszawie. O godzinie 8:50 wszyscy zwartą grupą udali się na stację Legionowo Piaski, by wyruszyć transportem kolejowym do Warszawy. O 9:30 byli już na miejscu
i po przybyciu przewodnika wyruszyli zwiedzać.

Cmentarz powstał w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najpierw uczniowie obejrzeli tablice poświęcone zasłużonym osobom, m.in. Stefanowi Niedzielakowi, który został zamordowany, gdyż głosił poglądy,
że w czasie II wojny światowej polscy oficerowie zostali zamordowani przez Rosjan, a nie tak jak w tamtych czasach uważano - przez Niemców. Następnie uczestnicy wycieczki zobaczyli wiele grobów sławnych ludzi i ich rodzin, w tym - grób rodziców Fryderyka Chopina, grób Stanisława Moniuszki, Melchiora Korwina Szymanowskiego – ofiarodawcy terenu pod Cmentarz Powązkowski. Widzieli także grób rodziny Marii Skłodowskiej-Curie oraz symboliczny nagrobek Ignacego Mościckiego, prezydenta Polski w latach 1926 – 1939. Usłyszeli wiele ciekawostek, zrozumieli symboliczne znaczenie złamanej kolumny na nagrobku (gwałtowne przerwanie życia młodej osoby).
Po skończeniu zwiedzania uczniowie klasy 8b udali się na szybki posiłek w galerii Arkadia, po czym wrócili do szkoły.

Według mnie ta podróż była bardzo ekscytująca i niezmiernie ciekawa. Zdobyłam informacje o wielu moich rodakach, którzy oddali życie, bym ja mogła żyć w wolnej Polsce.

Wiktoria Binek