Pierwszaki na Kurpiach

Data: 06.11.2023 r., godz. 15.20    128

W dniu 26 października uczniowie klas 1b i 1d odwiedzili Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle. Już w autokarze Pani przewodnik Elżbieta Detko opowiedziała o czekających atrakcjach.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek o codziennym życiu dawnej wsi, pracy na roli, sposobach świętowania uroczystości kościelnych i rodzinnych. Dowiedziały się jak wyglądał świąteczny strój dziewcząt i chłopców.

Gdy dotarliśmy do celu, powitała nas Pani Wiesława Bogdańska w pięknym stroju kurpiowskim. Kiedy już wygodnie usiedliśmy, opowiedziała o ludowym sposobie pieczenia ciasteczek. Specjalnie dla nas przygotowała ciasto z mąki żytniej. Wiele radości sprawiło dzieciom lepienie zwierzątek. Kiedy ciastka nabierały rumieńców, dzieci zabrały się do wykonania kurpiowskiego kwiatka.

Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie zabudowań gospodarskich. Mieliśmy okazję podziwiać niepowtarzalny urok i różnorodność wycinanek, papierowych firanek zdobiących chłopskie izby. Obejrzeliśmy alkierz- warsztat tkacki, stodołę, młocarnię wraz z wyposażeniem.

To nie koniec atrakcji. Czekało na nas ognisko z pieczonymi ziemniakami. Prawdziwą frajdą było pieczenie kiełbasek. Na deser wszyscy zajadały się pampuchami, ciastem drożdżowym, popijając herbatą z cytryną.

Po kulinarnych atrakcjach przyszedł czas na spalenie kalorii. Dzieci uczestniczyły w konkursie tanecznym, za który w nagrodę otrzymały drobne upominki.

Czas biegł nieubłagalnie. Liczne atrakcje sprawiły, że z żalem żegnaliśmy się z miejscem, którego nie spotyka się codziennie. Przed odjazdem zakupiły pamiątki. Zapewne będą przypominały mile spędzony czas.

Bardzo dziękujemy za wsparcie w opiece nad dziećmi Pani Annie Choduń.

Uczniowie klasy 1b i 1d
                                                                                                                                      wraz z wychowawcami