Powiatowy Konkurs Polonistyczny LICZ SIĘ ZE SŁOWAMI

Data: 24.03.2024 r., godz. 16.02    117
19 marca br. w naszej szkole odbyła się XVII edycja Powiatowego Konkursu Polonistycznego „Licz się ze słowami” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Legionowo.

Do zawodów przystąpiły reprezentacje ze szkół powiatu legionowskiego.

Motywem przewodnim konkursu był tym razem komizm obecny w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Po smutnym czasie pandemii, izolacji, ograniczeniu kontaktów społecznych postanowiliśmy poszukać wytchnienia m.in. we fraszkach Jana Kochanowskiego i Jana Sztaudyngera, bajkach Ignacego Krasickiego i komediach Aleksandra Fredry.

Uczniowie klas VII i VIII przez kilka miesięcy przygotowań pod okiem doświadczonych polonistów ze swoich szkół poznawali te teksty i analizowali dzieła plastyczne objęte programem konkursu. 19 marca prezentowali rezultaty swojej pracy - rozwiązywali zadania konkursowe. Odkrywali rolę komizmu w różnych utworach literackich. Doszukiwali się w nich nie tylko rozrywki, ale również elementów dydaktycznych. Poprzez pryzmat śmiechu, absurdalności i zabawy próbowali zrozumieć ludzką naturę. Doskonałą inspiracją dla uczestników zmagań stały się również „wyklejanki” Wisławy Szymborskiej. Okazało się, że: „Komik jest największym dobroczyńcą ludzkości”, jak powiedział ks. Jan Twardowski.

Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej - testu zawierającego zadania zamknięte i otwarte oraz ustnej – polegającej na wykonaniu i zaprezentowaniu pracy plastycznej w oparciu o wskazane dzieła literackie.

W wyniku rywalizacji ustalono następujące miejsca na podium:

I miejsce – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie (Olga Brzozowska, Julia Milewska – Kryza i Wiktoria Kurek)

II miejsce – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Legionowie (Amelia Witkowska, Antonina Pietuch, Maria Matuszczyk)

III miejsce ex aequo – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Legionowie (Maria Kaczorek, Martyna Gostomska, Paweł Majewski)

oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie (Hanna Głuska, Michała Cholewicki, Antonina Szyszko)

Konkurs już kolejny raz stał się okazją do spotkania i wymiany doświadczeń uczniów oraz nauczycieli polonistów z naszego powiatu. Dla społeczności naszej szkoły był jak zwykle wyczekiwanym i długo przygotowywanym szkolnym świętem języka polskiego.

Bardzo dziękujemy Nauczycielkom ze szkół powiatu legionowskiego, z którymi współpracujemy, za przygotowanie uczniów oraz pracę w jury.
Serdecznie gratulujemy Uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do kolejnej edycji za rok.

Dziękujemy Pani Dyrektor Agnieszce Jakubowskiej za pomoc w organizacji konkursu, Pani Wicedyrektor Wioletcie Majewskiej za wsparcie i zaangażowanie w przygotowania oraz Paniom Beacie Chojnackiej i Annie Pniewskiej za wykonanie pięknej dekoracji.

Organizatorzy konkursu