Śladami bohaterów „Kamienie na szaniec”

Data: 26.03.2024 r., godz. 18.40    41
1 marca uczniowie klasy 8a udali się na wycieczkę »Śladami bohaterów „Kamienie na szaniec”«.

Młodzież odwiedziła najpierw Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie - miejsce, gdzie przed wojną uczyli się bohaterowie lektury autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Następnie zwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha. Obejrzeli tam cele, w których przetrzymywano więźniów i pokoje, gdzie odbywały się przesłuchania.

Kolejnym ważnym punktem wycieczki był Pomnik Mikołaja Kopernika znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu – miejsce słynnej akcji Alka Dawidowskiego, czyli Kopernickiego.

Ósmoklasiści obejrzeli okolice warszawskiego Arsenału i posłuchali opowieści pani przewodnik o przebiegu akcji odbicia Jana Bytnara (Rudego) z rąk gestapo.

W Muzeum Wiezienia Pawiak uczniowie mieli okazję posłuchać listów, które więźniowie z czasów II wojny światowej pisali do swoich bliskich. Ten niecodzienny „spektakl” zrobił na młodzieży ogromne wrażenie.

Ostatnim punktem wycieczki był Cmentarz Powązkowski. Uczniowie klasy ósmej odwiedzili groby m.in. Aleksandra Kamińskiego, Jana Bytnara, Alka Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego. Zaduma przy mogiłach tych młodych ludzi, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, a tym samym i współczesnych Polaków, była wyrazem szacunku i uznania dla bohaterstwa, heroizmu pokolenia Kolumbów.