„Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”

Data: 28.03.2024 r., godz. 08.05    120
Przypominamy, że 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Święto ważne, ponieważ jego celem jest promowanie wartości literatury i grafiki skierowanej do młodych odbiorców. Duński baśniopisarz jest idealnym patronem. Mało kto wie, że nie tylko pisał baśnie, ale tworzył również dla dzieci swoich przyjaciół książki, które samodzielnie ilustrował.

W naszej bibliotece znajduje się mnóstwo wartościowych książek skierowanych do tych najmłodszych uczestników, a w myśl słów Jana Brzechwy, który powiedział, że „Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej”, zachęcamy do czytania dzieciom. Głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem.

W 2024 roku Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Japońska Sekcja IBBY. JBBY wierzy, że rozwijanie wyobraźni prowadzi do wzajemnego zrozumienia i tolerancji – Wyobraźnia jest słowem kluczem tegorocznych obchodów.