Święto Odzyskania Niepodległości

Data: 12.11.2019 r., godz. 15.00    1459
Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości
Przedstawienie z okazji święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów…”


„Walka o wolność, gdy raz się zaczyna,
Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”

George Byron


Dzień 8 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter. Od samego rana wyczuwało się odświętną, patriotyczną atmosferę. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało – czerwone kotyliony lub inne symbole akcentujące przynależność do naszego kraju.
Tego dnia uczniowie klasy III a, VIII a i VII d zaprezentowali widowiskowe przedstawienie „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”. Pieczę nad całością sprawowały: pani Iwona Sienkiewicz i pani Ewa Dziura. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie prawie całej szkoły, począwszy od klas I aż do klas VIII.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: wiceprezydent Legionowa pan Piotr Zadrożny, pani dyrektor Agnieszka Jakubowska oraz panie wicedyrektor: Ewa Zalewska, Wioletta Majewska, Małgorzata Matuszewska, a także przedstawiciel Rady Rodziców SP 8.
Uczniowie w jakże przejmujący sposób odgrywali swoje role, oddając klimat tamtych czasów. Oglądając ich, nie sposób było się nie wzruszyć. Łzy towarzyszyły nie tylko opiekunom uczniów, ale także wielu oglądającym przedstawienie. Młodzi aktorzy przypomnieli całej społeczności szkolnej najważniejsze historyczne wydarzenia naszego kraju – od momentu przyjęcia chrztu w 966 r., zwycięstwa pod Grunwaldem i Wiedniem, do utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów, aż po jej odzyskanie 11 listopada 1918 roku i czasy współczesne, kiedy to jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Artyści w realistyczny sposób ukazali ducha narodu polskiego, który nie zginął i w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o wolną Ojczyznę. Przepiękne utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walk i zmagań z zaborcami, a ich dopełnieniem były piękne pieśni patriotyczne wyśpiewane z ogromną charyzmą pod batutą pani Iwony Sienkiewicz. Pieśni mało znane, ale jakże przejmujące, a dzięki naszej koleżance, pani Iwonie, odkryte na nowo. Wszystkim towarzyszył nastrój powagi i wielkiego wzruszenia. Uczniowie klasy III a pod kierunkiem pani Iwony Sienkiewicz wykonali niezwykle widowiskowy i skomplikowany układ choreograficzny z biało – czerwonymi szarfami, który wzbudził podziw i aplauz publiczności. To było coś niesamowitego! Całość dopełniła przepiękna i jakże efektowna prezentacja profesjonalnie przygotowana przez panią Jadwigę Świderską. Nie sposób było oderwać oczu od ciągle zmieniających się obrazów na ekranie, które ukazywały bardzo trudną i ciężką historię naszego narodu. Slajdy były przepiękne, kunsztownie oprawione z dbałością o każdy detal i szczegół, co chwilę się zmieniające i przykuwające uwagę wszystkich oglądających. O scenografię i rekwizyty zadbała nasza koleżanka Joanna Kosiorowska. Artyści i opiekunowie tego wysmakowanego spektaklu zebrali gromkie brawa i gratulacje od pani dyrektor, zaproszonych gości, koleżanek z pracy i uczniów szkoły. Dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa i wyrazy uznania kierowane w naszą stronę.
Ten dzień był na pewno wyjątkowy. Połączył wszystkich, całą społeczność szkolną, która godnie pokazała, iż zasługuje na miano Polaka – patrioty. Jesteśmy przekonani, iż takie chwile przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach silną więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą, tradycjami. Uczniowie naszej szkoły pokazali, że święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków, tych małych i trochę starszych. Jesteśmy przekonani, że zawsze będziemy pamiętać o ludziach, naszych przodkach, rodakach, którzy ginęli po to, abyśmy my mogli mówić po polsku, żyć w wolnym kraju. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci o tym, co wydarzyło się w naszym kraju. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.
Na koniec przytoczymy fragment utworu Artura Oppmana „Pięciu poległych”: „To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci: I tak pochodem idą cienie … cienie …, aż się następne znów na krew poświęci!” Niech te słowa staną się dla wszystkich dewizą życiową, drogowskazem, mówiącym, jak żyć i postępować w wolnym kraju.

Artyści wraz z opiekunami:
panią Iwoną Sienkiewicz i panią Ewą Dziurą