Trzydniowa wyprawa do Krakowa i jego okolic klasy VI b I VI e

Data: 20.05.2024 r., godz. 19.05    321
Nasza wycieczka do Krakowa i jego okolic rozpoczęła się wcześnie rano w środę. Po zbiórce przed szkołą i sprawdzeniu obecności ruszyliśmy autokarem w kierunku Wieliczki.

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedno z bardziej magicznych miejsc turystycznych w Polsce, które zaliczamy do zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zanim zostaliśmy zakwaterowani w przepięknym hotelu Galicja, zrealizowaliśmy pierwszy punkt wyprawy, którym była wyżej wspomniana kopalnia soli.


„Wieliczka” to dziewięć poziomów podziemnych korytarzy, które sięgają do głębokości 327 metrów. Miejsce zachwyca turystów solnymi dziełami sztuki, tworząc nietypowy podziemny świat kojarzący się z tematyką baśni. Wśród malowniczych wyrobisk kopalni zakończyliśmy pierwszy dzień wycieczki.


Kolejnego dnia udaliśmy się do Kazimierza – dawnej dzielnicy żydowskiej. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami, podziwialiśmy synagogi i poznawaliśmy historię tego miejsca. Kazimierz jest również znanym centrum kulturalnym, pełnym kawiarni, restauracji i galerii sztuki, to dawne miasto, które obecnie stanowi część Krakowa.


Kraków, znany również jako „Miasto Królów", to jedno z najpiękniejszych miast 
w Polsce, dlatego też poświęciliśmy jego zwiedzaniu praktycznie cały drugi dzień naszej wyprawy.


Jednym z głównych atrakcji Krakowa okazało się Stare Miasto, gdzie m.in. spacerowaliśmy po Rynku Głównym. To tu znajdują się słynne Sukiennice oraz Kościół Mariacki z niezwykłym ołtarzem Wita Stwosza. Przeszliśmy też obok wieży ratuszowej, gdzie co godzinę można usłyszeć hejnał mariacki.


Gdy opuściliśmy ulice starego miasta, udaliśmy się w kierunku Zamku Wawelskiego. Zamek królewski położony na wzgórzu miasta nad Wisłą zrobił na nas ogromne wrażenie. U jego podnóża co 3 minuty ogniste płomienie wydobywały się ze stalowej paszczy potężnego smoka wawelskiego, o którym krążą przeróżne legendy. Najbardziej znana pochodzi z przełomu XII i XIII wieku, jej autorem jest Wincenty Kadłubek i stanowi ona element polskiej mitologii. Legenda głosi, że smok wawelski strzegł skarbu ukrytego w jaskini pod wzgórzem miasta.


Okolice Zamku Wawelskiego to również przepiękna Katedra, gdzie znajdują się groby polskich królów oraz dzwon Zygmunta. Najsłynniejszy polski dzwon jest zawieszony na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej. Wedle popularnego wśród turystów przesądu dotknięcie serca dzwonu przynosi szczęście, zaś według legend pęknięcie tegoż serca może zwiastować dla Polski złe czasy. Kraków to wyjątkowe miasto, którego krajobraz na długo pozostanie w naszej pamięci.


Trzeciego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Ojcowa, malowniczej miejscowości położonej w Dolinie Prądnika. Pierwszym punktem wyprawy był Ojcowski Park Narodowy, gdzie spacerowaliśmy po wąwozach, podziwialiśmy piękne formacje skalne, takie jak Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska. Przeszliśmy też obok zamku w Ojcowie, który jest często nazywany „Małym Wawelem". Nie mogliśmy nie zwiedzić Jaskini Łokietka. To niewielka jaskinia, w której według legendy schronił się przed swoimi wrogami król Władysław Łokietek. Spacerując po jej korytarzach, mogliśmy poczuć tajemniczy klimat tego miejsca.


Nasza wyprawa była niezwykła, dostarczyła nam wielu niezapomnianych przeżyć związanych z przyrodą, geografią i historią Polski.


Wieliczka, Kraków, Ojców to miejsca, które powinien odwiedzić każdy Polak, to naturalne piękno i żywa historia Polski.


Alicja Jaworska z kl. VI b