Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „BohaterON” i „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” w Twojej Szkole 2024

Data: 03.03.2025 r., godz. 08.00    106
Po raz kolejny w tym roku szkolnym, na przestrzeni dwóch miesięcy, uczniowie kl. VII b pod opieką Pani Ewy Dziury i Pani Moniki Nałęcz realizowali zadania wynikające z przystąpienia do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „BohaterON” i „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.

„Wolność, godność, honor – tego nic nie zastąpi.


Powstańcom chwała, Warszawa nie zapomni.”


Hemp Gru


Po raz kolejny w tym roku szkolnym, na przestrzeni dwóch miesięcy, uczniowie kl. VII b pod opieką Pani Ewy Dziury i Pani Moniki Nałęcz realizowali zadania wynikające z przystąpienia do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „BohaterON” i „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Jego głównym celem było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także wzmacnianie poczucia przynależności narodowej wśród uczniów, krzewienie postaw patriotycznych oraz budzenie wrażliwości społecznej i promowanie historii Polski XX wieku. Organizatorem ww. przedsięwzięcia była Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, a sam projekt został objęty patronatem Ministra Edukacji i Nauki. 


W tym roku obchodziliśmy wyjątkową, okrągłą, 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w związku z czym równie szczególna jest tegoroczna edycja akcji.


Podstawę przeprowadzonych przez nauczyciela zajęć stanowiły opowiedziane historie bohaterów, uczestników Powstania Warszawskiego, którzy też kiedyś byli młodzi, zakochani i przejęci szkołą. Ich dzieje to nie tylko kolejna jakże bogata w refleksje lekcja historii, ale przede wszystkim szkoła życia. Przekazane przez powstańców słowa miały dodać uczniom otuchy i siły w codziennych życiowych zmaganiach, bez porównywania się i oceniania, gdyż każde pokolenie, także to współczesne, mierzy się z wyzwaniami na miarę swoich czasów. A słowa mają sprawczą moc. Rozmowa, próba zrozumienia innych i samego siebie to klucz do sukcesu. Tylko razem, w zgranym zespole, możemy zmieniać świat na lepsze, czynić dobro.


Uczniowie na zajęcia z wychowawcą przynieśli swoje rodzinne zdjęcia i opowiadali o nich. Podjęli temat roli fotografii w życiu młodego człowieka. Zastanawiali się, co można wyczytać z fotografii portretowej, a potem interpretowali wiersza Tadeusza Różewicza pt. „Fotografia”. Uznali, iż fotografia nie może oddać całej prawdy o człowieku, czasami nawet więcej ukrywa niż odsłania. Kolejne zajęcia poświęcone zostały spotowi „#TeżByliśmy”, którego motywem przewodnim była fotografia. Powstańcy, patrząc na zdjęcia z młodości, opowiadali o sobie, udzielali młodym ludziom wskazówek, rad życiowych. Młodzież miała za zadanie zwrócić uwagę na mowę ciała bohaterów spotu, czyli gesty rak, mimikę, ruchy głowy, a także śmiech, ton głosu. W grupach zadaniowych skupiali się na wypowiedzi i zachowaniu konkretnego Powstańca. Okazało się, iż samo zdjęcie niewiele mówi o człowieku. Ważna jest jego wypowiedź, opowiedziana historia, a mowa ciała stanowi dodatkowo cenną informację.


Efektem działań uczniów był także wpis na portalu www.dumnizpowstancow.pl – wirtualnym miejscu pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich wyrażającym wdzięczność, uznanie oraz refleksję na temat uczestników i wydarzeń, które miały miejsce w polskiej historii 80 lat temu. 


Realizacja projektu została zwieńczona sprawozdaniem przesłanym do organizatorów. W odpowiedzi na nie opiekunowie i uczniowie otrzymali ciepłe słowa uznania: „Doceniamy Państwa zaangażowanie w edukację patriotyczno – historyczną i przeprowadzenie ciekawych zajęć tematycznych. Wierzymy, że działania prowadzone wśród młodzieży pozwolą podtrzymywać pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach oraz zrozumieć pojęcie współczesnego patriotyzmu.” 


Zachęcamy innych do podobnych działań. Na pewno warto! Dzięki takim przedsięwzięciom historia naszego narodu zostanie zachowana w pamięci przyszłych pokoleń. 


Na koniec zacytujemy słowa Normana Davies’a, które mogą stać się swoistym drogowskazem dla młodego człowieka: „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci.” Warto o tym pamiętać.


 



Opiekunowie: Ewa Dziura i Monika Nałęcz