"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska."
Józef Piłsudski
Celem wyprawy było przybliżenie nam, młodym ludziom, najważniejszych wydarzeń z życia głównych bohaterów książki, jak również ukazanie obrazu okupowanej Warszawy. Pani przewodnik bardzo interesująco opowiadała o problemach codziennego życia w dawnej Warszawie, walce o honor i bohaterstwie ludzi, którzy mierzyli się z obliczem wojny.
Zwiedziliśmy m.in. Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha, dawnej siedziby Gestapo. Tam też obejrzeliśmy poruszający film, ukazujący historie osób, które były ofiarami niemieckich okupantów. Dowiedzieliśmy się o niespotykanej brutalności, jaką stosowała jednostka Gestapo, przesłuchując więźniów. To tu torturowano fizycznie i psychicznie Jana Bytnara (,,Rudego”), jednego z głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego. W bardzo ciasnych podziemiach mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach więźniowie czekali na nieludzkie przesłuchania.
Zobaczyliśmy również Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali główni bohaterowie książki oraz miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu, m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Gmach „Zachęty”, pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.
Udaliśmy się również pod Arsenał. Zobaczyliśmy pomnik upamiętniający akcję pod Arsenałem przeprowadzoną przez Grupę Szturmową Szarych Szeregów, podczas której kolegom udało się odbić ,,Rudego”.
Jednym z punktów naszej wycieczki było Muzeum Więzienia Pawiak. To właśnie tam przetrzymywano, bito i głodzono „Rudego” i wielu innych więźniów.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zostali pochowani bohaterowie książki „Kamienie na szaniec” a także ich autor Aleksander Kamiński. Uczciliśmy ich pamięć, zapalając znicze.
Wycieczka była fantastyczną żywą lekcją historii i patriotyzmu. Na długo pozostanie w naszej świadomości. Z pewnością wykorzystamy cenne informacje, pisząc egzamin ósmoklasisty.
Karol Czerniakiewicz, 8b










