Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Data: 04.10.2020 r., godz. 17.00    787
Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.
Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę.
Tego dnia do klasy I a i klasy I c zamiast tradycyjnej książki czytanej na głos, prosto ze szklonej biblioteki zawitał teatrzyk kamishibai, czyli inaczej papierowy teatr (z japońskiego: kami-paier, shibai-sztuka), teatr obrazkowy. Jest to japońska forma opowiadania do dużych ilustracji, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę wzorowaną na parawanie z teatrzyków marionetkowych.
Magia teatru polega przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z widzem i właśnie na podobnej zasadzie działa kamishibai – podczas opowiadania prowadzący cały czas ma kontakt z publicznością.
Uczniowie poznali historię pewnego lwa znudzonego życiem na sawannie, który postanowił wybrać się do Paryża na poszukiwanie przygód. Opowiadanie było doskonałym pretekstem do dyskusji na temat miasta Paryż, jego zabytków. Niezwykle barwne ilustracje pobudziły wyobraźnię i bardzo podobały się dzieciom.

Tekst: Wioletta Misiaszek, zdjęcia: Iwona Sienkiewicz