Kolorowa jesień i jesienne święta

Data: 18.10.2020 r., godz. 19.00    945
We wrześniu i październiku w świetlicy odbywały się zajęcia nie tylko dotyczące tej pory roku, zmian zachodzących w przyrodzie, jesiennych darów, ale także ważnych świąt, które wspólnie obchodziliśmy.
30 września z okazji Dnia Chłopaka, dziewczyny namalowały plakat, który został zamieszczony przy wejściu do szkoły, a nauczyciele świetlicy rozdali chłopcom cukierki.
Kolejny ważny dzień to Światowy Dzień Zwierząt obchodzony corocznie 4 października w dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Dzień ten ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji, rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października, a ma na celu uświadomienie ludziom, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Z tej okazji uczniowie malowali swoje ulubione zwierzaki, rozwiązywali krzyżówki, wypełniali karty pracy. Mówili o zwierzętach w Polsce i na świecie, przypominali, jakie ptaki już odleciały do ciepłych krajów, a które niedługo odlecą. Wspólnie poszukiwaliśmy ciekawostek o zwierzętach i rozwiązywaliśmy quizy, zamieszczone w internecie.
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, święto ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. Z tej okazji uczennice namalowały plakat, który został wywieszony wraz z wierszami przed salą świetlicy, a także przygotowały kolorowe kwiaty dla nauczycieli.
Podczas jednych z zajęć dzieci wysłuchały bajki „Jesień u Kubusia Puchatka”, a następnie wykonywały kolorowe latawce, które zostały zamieszczone razem z wierszami o jesieni i zdjęciami przed stołówką szkolną.
Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć "Poznajemy las". Omawiali (i oglądali na planszach edukacyjnych i stronach internetowych) drzewa i krzewy w lesie, zapoznawali się z różnorodnością grzybów i zwierząt, mówili o wpływie człowieka na środowisko przyrodnicze, wykonywali prace plastyczne „Jesień w lesie” oraz układali w grupach rozsypanki wyrazowe. Wspólnie czytaliśmy wiersze o jesieni i rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie.
Zajęcia i zdjęcia: A. Carbuch-Leszczyńska