Data: 22.04.2021 r., godz. 18.00    840
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych i bibliotecznych. I choć większość dzieci już od dawna odwiedza regularnie bibliotekę , to oficjalne przyjęcie ich do grona czytelników biblioteki szkolnej następuje w dniu pasowania. Do tej pory książki czytali im dorośli: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pani w szkole. Dopiero, gdy uczniowie pierwszej klasy poznają cały alfabet, są w pełni gotowi do samodzielnego czytania.
W tym roku ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa uroczystość ta przybrała zupełnie inną formę, niż w poprzednich latach. Nie mogliśmy się jednocześnie wszyscy razem zgromadzić w jednej sali, obejrzeć części artystycznej i złożyć uroczystego ślubowania. Nie znaczy to jednak, że nie było uroczyście. Było! Dzięki uczniom klasy 3B, którzy pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali, a następnie nagrali wspaniałe przedstawienie –„Bajkę o Czerwonym Kapturku” oraz rady królowej książki, jak należy z książką postępować. Nagranie to uczniowie klasy pierwszej obejrzeli w swoich salach lekcyjnych. Bardzo im się podobało. Krótko porozmawiali też z panią bibliotekarką na temat zasad korzystania z księgozbioru, traktowania wypożyczonych książek. Na koniec uroczyście złożyli ślubowanie. Wszyscy mali czytelnicy zostali obdarowani dyplomem oraz książką ufundowaną przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z uroczystości pasowania oraz przedstawienia.

Część artystyczną przygotowała: Dorota Frączkowska
Zdjęcia : Iwona Sienkiewicz, Anita Rodak, Małgorzata Dybowska