Nietypowa lekcja muzyki

Data: 07.10.2019 r., godz. 00.00    1057

W dniu 3 października uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu ze skrzypaczką, panią Nikolą Rosą. Pani Nikola jest studentką muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Na powitanie skrzypaczka zagrała fragmenty kilku utworów. Swoim kunsztem oczarowała dzieci i sprawiła, że spotkanie przebiegało w ciepłej i serdecznej atmosferze. Dzieci poznały „tajniki” budowy skrzypiec. Dowiedziały się, że skrzypce, na których gra pani mają 225 lat. Ciekawość wzbudziła budowa smyczka, a szczególnie informacja, że do jego wykonania potrzebne jest końskie włosie, które należy wymieniać w zależności od tego, jak często i długo muzyk gra na instrumencie. Po wysłuchaniu kilku utworów zarówno muzyki klasycznej jak współczesnej, przyszedł czas na zadawanie pytań. Było ich wiele. Uczniowie dowiedzieli się, że pani gra od 5 roku życia, a w nauce gry na instrumencie ważna jest systematyczność i codzienne wielogodzinne ćwiczenia. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gromkimi brawami, bukietem kwiatów i oczywiście zaprosiły panią, aby jeszcze kiedyś odwiedziła naszą szkołę.
Iwona Sawicka
Anna Kłodawska