Wycieczka do Lublina

Data: 12.11.2019 r., godz. 11.46    1194
W dniu 10.09.2019 roku klasy 7C i 7A pod opieką p. Ewy Dziury, p. Lidii Sobieraj, p. Marii Dobrzyńskiej i p. Anety Osypiuk wybrały się na wycieczkę do Lublina.

W dniu 10.09.2019 roku klasy 7C i 7A pod opieką p. Ewy Dziury, p. Lidii Sobieraj, p. Marii Dobrzyńskiej i p. Anety Osypiuk wybrały się na wycieczkę do Lublina.
O wyznaczonej godzinie, 6.50, wszyscy uczniowie zebrali się w miejscu zbiórki. Wyjechaliśmy około godziny 7.00. Podróż mijała wszystkim bardzo przyjemnie. W połowie drogi zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s, aby coś zjeść i skorzystać z toalety. Do Lublina dojechaliśmy około godziny 11.00. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie obozu koncentracyjnego na Majdanku. Pan przewodnik oprowadzał nas po barakach obozu i opowiadał ciekawe historie związane z tym miejscem. Obejrzeliśmy wystawę historyczną „Więźniowie Majdanka”. W jednym z baraków umieszczona była wystawa pt. „Przybyli do getta… Odeszli w nieznane…”, która ukazywała genezę i przebieg „Akcji Reinhardt”, począwszy od pierwszych deportacji z Lublina i Lwowa do obozu zagłady w Bełżcu po akcję „Erntefest”, która rozegrała się na Majdanku i kilku obozach pracy na Lubelszczyźnie. Wystawa w innym baraku miała na celu pokazać nam, jak żyło się w tym obozie. Stało tam wiele łózek, a Pan przewodnik powiedział nam, że w jednym takim baraku mieszkało od 200 do 800 osób. Myślę, że nikt nie chciałby żyć tak jak ludzie, którzy tam trafili. W kolejnym baraku umieszczone były ubrania tych ludzi, m.in. czapki i buty. Przewodnik opowiedział nam także o tzw. „Dożynkach”, czyli masowym rozstrzelaniu ludności żydowskiej w tym obozie. Następnie udaliśmy się do krematorium, w którym Naziści palili zwłoki ofiar. Był to przerażający widok. Ostatnim punktem, który zwiedzaliśmy w obozie był Pomnik Ofiar Majdanka. W środku pomnika znajdował się piasek wymieszany ze szczątkami ludzi zmarłych w tym obozie.
Kiedy zakończyliśmy zwiedzanie obozu, udaliśmy się na Stare Miasto w Lublinie. Widzieliśmy Zamek Królewski, który wykorzystywany był również jako więzienie, zwiedziliśmy Bazylikę św. Stanisława Biskupa Męczennika, znaną także jako Kościół Dominikanów. Przechodziliśmy także przez Bramę Grodzką. Ujrzeliśmy Pomnik Unii Lubelskiej. Co jakiś czas pan przewodnik opowiadał ciekawe historie. Gdy zakończyliśmy zwiedzanie Starego Miasta nadszedł czas wolny, w trakcie którego mogliśmy zjeść obiad lub pochodzić po Placu Litewskim. Po czasie wolnym zebraliśmy się w wyznaczonym miejscu i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pod szkołę dojechaliśmy około godziny 20.30. To była wspaniała wycieczka!
Piotr Szymański VII c