MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Według UNESCO, spośród 6000 funkcjonujących obecnie języków, nawet połowa jest zagrożona zaniknięciem w trakcie życia 3. pokoleń.
Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy uczestniczyli w manifestacji za wprowadzeniem języka bengalskiego do urzędów. Postawa młodych ludzi stała się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać, jak wielkim skarbem jak język ojczysty.
W historii Polski nasi rodacy wielokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć. Cena była wieka , ale dzięki Ich poświęceniu Polacy w Ojczyźnie i poza jej granicami mogą bez przeszkód i z dumą mówić własnym językiem. To świetny sposób na zachowanie tożsamości narodowej oraz poczucie wspólnoty z rodakami. Nauka języka ojczystego i możliwość zgłębiania wiedzy, stanowią podstawę rozwoju każdego człowieka.; jest to trzon szeroko rozumianej kultury.
Z tej okazji powstała gazetka przygotowana przez klasę 8 d.
Beata Chojnacka