Warto obdarzyć tak potężną miłością, by poczuć miłość nieznającą granic.
Warto poświęcić wszystko, całe swoje życie, by miało ono sens."
M. Chmiel, Zespół Downa ... trudniejsze życie
Uczniowie klasy IV b razem z Panią Ewa Dziurą i Panią Moniką Nałęcz przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno - Społecznego "Kolorowe skarpetki nie do pary". Miał on na celu podniesienie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat Zespołu Downa oraz promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, do którego wszyscy uczniowie naszego zespołu dołączyli. Data ta nie jest przypadkowa, a związana jest z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów, które wyglądem przypominają skarpetkę.
Uczniowie podczas zajęć z wychowawcą zapoznali się z podstawową wiedzą dotyczącą Zespołu Downa, uświadomili sobie, z jakimi trudnościami borykają się osoby z trisomią, a także obejrzeli krótkie filmy, w których dzieci i młodzież - podopieczni fundacji JA TEŻ opowiadali o swoim życiu, zainteresowaniach i pasjach. Wiedzą, że osoby z Zespołem Downa mają dokładnie takie same potrzeby jak my wszyscy. Potrzebują szacunku, tolerancji i miłości. Są bardzo uczuciowi i empatyczni, co sprawia, że są wyjątkowi. Osoby z Zespołem Downa nie są gorsze od innych, nie są też lepsze, chcą być kochane za to, kim są i potrzebują akceptacji.
Zwieńczeniem projektu było wykonanie plakatów o tym zaburzeniu i ich prezentacja. Uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt i postanowili, iż dalej będą zgłębiać wiedzę na ten temat. Ponadto 21 marca wszyscy ubrali skarpetki nie do pary - w ten sposób okazali solidarność i wsparcie dla osób z Zespołem Downa oraz dla ich rodzin. Ubrali się także na granatowo - czerwono, gdyż są to przewodnie kolory Światowego Dnia Zespołu Downa.
Na koniec przytoczmy słowa Pani Katarzyny Kieleckiej, które stały się puentą naszych rozważań: " Prawdziwej przyjaźni nie przeszkadza roztargnienie, wzrost, odstające uszy, okulary, rude włosy czy jakaś trisomia chromosomu."
Bądźmy wrażliwi na potrzeby innych. Nie krzywdźmy i nie oceniajmy, wtedy świat będzie piękniejszy.
Panią Ewa Dziurą i Panią Moniką Nałęcz