Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest świętem obchodzonym corocznie 2 kwietnia. Ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 r. Głównym celem tego święta jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu i problemów z jakim zmagają się osoby z tym zaburzeniem. Symbolem solidarności osób ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. Tego dnia w geście lojalności z osobami z autyzmem zostają podświetlone na niebiesko różnego rodzaju instytucje, mosty, a w dużych sieciach handlowych wprowadzone zostają tak zwane „Ciche godziny”.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym związanym z nieprawidłową pracą mózgu. Nie jest chorobą, nie możemy go „leczyć”. Osoby w spektrum autyzmu mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, zaburzeniami sensorycznymi, lękami i zamartwianiem się, fiksacjami, specjalnymi zainteresowaniami czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Spektrum to wiele różnych obszarów i cech. Powinniśmy uświadomić sobie, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Nasza mała społeczność szkolna, uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawcami 1 kwietnia przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, aby pokazać swoją solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Oddziały IV – VIII włączyły się w obchody przygotowując plakaty o Autyzmie. Każda z klas uczestniczyła w zajęciach. Uczniowie obejrzeli prezentację, filmiki oraz wykonywali klasowy plakat i ćwiczenia sensoryczne. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, iż osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. W trakcie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie mogli zrobić zdjęcie klasowe na tle niebieskich balonów.
Bardzo dziękujemy pani Marcie Gregorczyk – Świstek za pomoc w zrobieniu dekoracji do sesji zdjęciowej.
Beata Chojnacka, Anna Pniewska, Monika Mazuruk, Ewelina Krzyżanowska, Dorota Karpińska, Sylwia Brzozowska