Pamiętamy o naszej planecie!

Data: 11.05.2022 r., godz. 07.50    581
„Światowy Dzień Ziemi”, który przypada 22 kwietnia to okazja do mądrej, ciekawej zabawy, zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią, rozwijania zainteresowań oraz kształtowania proekologicznych zachowań.
Dzień ten przypomina dzieciom i dorosłym o potrzebie i konieczności dbania o planetę, by mogła przez następne tysiąclecia służyć następnym pokoleniom. By one podobnie jak my, mogły cieszyć się jej pięknem i efektywnie korzystać z jej dobrodziejstw.
Ponieważ bardzo ważnym elementem składowym tego święta jest budzenie wśród dzieci i młodzieży poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska oraz wychowywanie w duchu miłości i szacunku do przyrody wszyscy uczniowie klas 0-3 wspólnie i pod kierunkiem nauczycieli wzięli udział w szeregu różnorodnych zajęć promujących postawy proekologiczne oraz ideę ochrony naszej planety.
Dzieci obejrzały filmy i prezentacje edukacyjne, wykonały plakaty i lapbooki poświęcone tematyce ochrony przyrody, stworzyły Kodeksy Młodego Ekologa i Przyjaciela Ziemi, rozwiązywały zagadki, quizy i zadania o tematyce ekologicznej, układały puzzle, dyskutowały o tym, co zagraża naszej planecie i kto lub co jest temu winien, że niszczeje, utrwaliły wiedzę na temat recyklingu i zasad prawidłowej segregacji odpadów, wykonały różnorodne prace plastyczno – techniczne nawiązujące do obserwacji przyrodniczych w których tematem przewodnim było ukazanie piękna natury lub stworzenie „czegoś nowego z czegoś starego”. W ten sposób powstały „Ekologiczne stworki”, prace plastyczne „Moja planeta Ziemia”, „Czego nie dostrzegam, gdy stąpam po ziemi? – czyli co się kryje pod naszymi stopami”. Zrodziły się także pomysły na danie kolejnego życia przedmiotom, które zwykle lądują w koszu na śmieci, a drzwi kilku sal lekcyjnych zostały przyozdobione przyrodniczymi, kolorowymi, efektownymi dekoracjami. Jeszcze inni projektowali kartki z życzeniami dla Ziemi wykorzystując edytor grafiki lub szukali maleńkich organizmów roślinnych i zwierzęcych używając szkła powiększającego. Aby najbliższe otoczenie było równie piękne jak krajobrazy oglądane na ekranach monitorów uczniowie urządzili wielkie sprzątanie świata. Wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci posprzątali najbliższe otoczenie szkoły, a następnie wrzucili śmieci do odpowiednich pojemników. Część uczniów założyła ubrania w ekologicznych kolorach lub z nadrukami prezentującymi piękno przyrody i promującymi działania sprzyjające Ziemi. Zorganizowano ekologiczny pokaz mody w ubraniach wykonanych z materiałów nadających się do ponownego przetworzenia. Chętni uczniowie wzięli udział we wcześniej zorganizowanym konkursie na Eko – zabawkę. W dniu obchodów Święta Ziemi wszyscy mogli zwiedzić wystawę prac i podziwiać pomysłowość uczestników konkursu. Dbałość o czyste powietrze i piękno otaczającego świata została wyrażona przez uczniów poprzez sianie trawy, sadzenie drzew (świerk, tuja), warzyw, ziół i roślin kwiatowych z których część ozdabia teren wokół szkoły, część szkolne patio, a pozostała stanowi piękną dekorację sal lekcyjnych. Uczniowie wykorzystali również mądrość jaką niosą ze sobą teksty piosenek i nauczyli się kilku z nich: „Świat w naszych rękach”, „Zielony dom”, „Moja planeta”. Dzięki temu będą śpiewająco troszczyły się o swoje najbliższe otoczenie poszerzając z roku na rok krąg swoich zainteresowań i pogłębiając wiedzę na temat ekologii. Różnorodność i oryginalność podjętych działań z pewnością przysłuży się wyrabianiu u dzieci proekologicznej postawy wyrażającej się m.in. większą dbałością o środowisko. Wszystko czego się dzieci dowiedziały i czego doświadczyły na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom zrozumiały, że istnieje ścisła zależność między zachowaniem i działalnością człowieka, a stanem środowiska, w którym żyjemy. Wychowanie zaś w duchu odpowiedzialności za przyrodę napawa nadzieją, że obecne młode pokolenie będzie postępować tak, aby w przyszłości życie i zdrowie człowieka było bezpieczne, a Ziemia wyglądała pięknie i rodziła zdrowe owoce.

Marzena Michrowska
Iwona Sawicka