XVII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”

Data: 07.10.2019 r., godz. 15.00    1093
XVII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej
„Usłysz Panie, moje słowa”

Dnia 7 października 2019 roku, już po raz kolejny, w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”, którego organizatorem jest Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej oraz Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie. Konkurs został objęty honorowym patronatem: kardynała Kazimierza Nycza, przedstawiciela Mazowieckiego Kuratora Oświaty – pani Aurelii Michałowskiej i Burmistrza Dzielnicy Warszawa Wola – pana Krzysztofa Strzałkowskiego. Miał on na celu uczczenie wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową – św. Jana Pawła II, przypomnienie wątków religijnych w poezji polskiej i zagranicznej, ukazanie jedności doświadczeń religijnych w różnych kulturach i kręgach cywilizacyjnych, a także popularyzację poezji Karola Wojtyły oraz kształtowanie od najmłodszych lat wrażliwości młodego człowieka na poezję. Konkurs skierowany był do uczniów kl. I – III, IV – VI i VII – VIII szkół podstawowych z województwa mazowieckiego. Uczniowie przygotowali po jednym utworze poetyckim o tematyce religijnej, dbając o ekspresję wypowiedzi, odpowiednią dykcję i interpretację, a także nawiązanie kontaktu z publicznością. W wyniku zdrowej rywalizacji jury wyłoniło następujących laureatów etapu szkolnego w trzech kategoriach wiekowych:
uczniowie klas I – III: Bartłomiej Luty, Maja Florczyk, Zuzanna Zygan,
uczniowie klas IV – VI: Lilianna Przekazińska, Maciej Szymajda, Mikołaj Frączkowski,
uczniowie klas VII – VIII: Martyna Konieczna, Aleksandra Budna, Aleksandra Grabowska.
W słoneczną sobotę (19 października br.) wyruszyliśmy pociągiem do Warszawy, aby zmierzyć się z innymi uczestnikami ww. Konkursu, przystępując do jego drugiego etapu - półfinału. Po niecałej godzinie byliśmy na miejscu. Przy wejściu do budynku Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Ks. Piotra Skargi zostaliśmy bardzo miło przywitani przez dyrektora szkoły – ks. Sylwestra Jeża. Udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie zdjęliśmy wierzchnie okrycie i zwiedziliśmy jakże piękny budynek szkoły. W atmosferze pełnej ciepła i serdeczności udaliśmy się przydzielonych nam wcześniej sal, w których odbywały się przesłuchania utalentowanych uczniów i młodzieży ze szkół podstawowych naszego województwa. Uczniowie ze SP nr 8 w Legionowie z pewnością udowodnili, że wspaniale czują i rozumieją poezję, a rywalizacja tylko motywuje ich do samodoskonalenia. Wspaniałe recytacje uczniów z województwa mazowieckiego wzruszały, uczyły i z całą pewnością zmuszały do refleksji nad światem, życiem, człowiekiem. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki. Zadziwiające, jak wielka jest świadomość artystyczna wśród młodych ludzi. Po tak udanym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Legionowa. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki drugiego etapu konkursu. Okazało się, że dwoje uczniów z naszej szkoły zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału: Bartłomiej Luty z kl. III a i Lilianna Przekazińska z kl. V a.
Kolejne przesłuchania miały miejsce 25 października 2019 roku, a trzy dni później ogłoszono listę zwycięzców. Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły – Lilianna Przekazińska została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa” (wyróżnienie).
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 listopada 2019 roku o godz. 10:00 w Galerii Porczyńskich jeszcze raz brawurowo zaprezentowała przygotowany przez siebie wiersz, a w nagrodę otrzymała dyplom oraz pamiątkową statuetkę. Jesteśmy dumni z naszej koleżanki, która spisała się na medal! Należy nadmienić, iż w każdej kategorii wiekowej zostały przyznane tylko trzy pierwsze miejsca i trzy wyróżnienia.
Jak to zwykle bywa w konkursach laureatami zostają tylko nieliczni. Gratulujemy jednak wszystkim uczestnikom ww. Konkursu, a pozostałych zapraszamy za rok. Dziękujemy również opiekunom za świetne przygotowanie uczestników do udziału w zmaganiach konkursowych.
Uczestnicy Konkursu
wraz z opiekunem