Pierwszym punktem zwiedzania miasta był średniowieczny Rynek. Na środku dolnej części Rynku znajduje się studnia, która jest jednym z głównych symboli miasta. Charakterystycznym detalem studni jest niewielki kran okraszony kogucikiem. Legenda głosi, że jeśli ktoś napije się z niej wody, to będzie często bywał w Kazimierzu Dolnym.
Na rynku, uczniowie mieli chwilę czasu wolnego, aby dokonać zakupu pamiątek. Większość uczniów nabyła smaczny kazimierski symbol - drożdżowy przysmak wypiekany w kształcie koguta.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się spacerem w stronę brzegu Wisły, gdzie czekał na nich rejs statkiem. Podczas wyprawy po rzece można było podziwiać panoramę miasta, ruiny zamku w Janowcu oraz walory przyrodnicze.
Po zakończonym rejsie uczniowie wrócili na Rynek, odwiedzając, tuż przy kościele farnym, Pomnik Psa Werniksa. Jest to pierwszy posąg kundla w Polsce. Wykonany jest z brązu, a jego autorem jest rzeźbiarz Bogdan Markowski.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd meleksami do Wąwozu Korzeniowego, który jest najpiękniejszym i najbardziej znanym wąwozem w Kazimierzu Dolnym. Z jego ścian wystają pokręcone korzenie starych drzew i krzewów oraz charakterystyczne warstwy skał lessowych o żółtym kolorze. Nie obyło się bez przygód. Z powodu mokrej aury, kilkoro uczniów pośliznęło się, upadając na zabłocony szlak.
Przy drodze prowadzącej do Wąwozu Korzeniowego można było podziwiać średniowieczną Starą Chatę z przełomu XVII/XVIII wieku. Jest to najstarsza drewniana chata na terenie Kazimierza Dolnego, zwana też „Chałupą Niezabitowskich”.
Następną atrakcją był przejazd meleksami po zabytkowych uliczkach Rynku. Uczniowie podziwiali urokliwe renesansowe kamienice, kościół farny, ruiny zamku i baszty oraz wzgórze Trzech Krzyży. Bardzo ciekawie prezentowały się Kamienice Przybyłów, które charakteryzują się płaskorzeźbioną dekoracją elewacji oraz rozbudowanymi attykami. Ze względu na widniejące na fasadach wizerunki patronów właścicieli noszą nazwy pod Św. Mikołajem i Św. Krzysztofem. Należą do grupy najcenniejszych zabytków świeckich z I połowy XVII w. w Polsce.
Ostatnim etapem zwiedzania był budynek synagogi, pochodzący z drugiej polowy XVIII w. Żydzi stanowili prawie połowę mieszkańców Kazimierza Dolnego. Budynek synagogi został doszczętnie zdewastowany przez hitlerowców w 1944 roku. Dziś w odnowionym budynku znajduje się księgarnia wydawnictw o tematyce żydowskiej.
Z powodu deszczowej pogody zrezygnowano z jednej pozycji planu wycieczki, którą było wejście na Górę Trzech Krzyży.
Po kilkugodzinnym zwiedzaniu urokliwego miasta uczniowie wraz z opiekunami udali się do restauracji Mc’Donalds w Puławach.
Wycieczka mimo niesprzyjającej pogody była bardzo ciekawa, uczestnicy usłyszeli od przewodnika wiele interesujących historii, ciekawostek i legend.
Kuba Woś kl. V b