Wycieczka kl. V a i V b do Teatru Polskiego na przedstawienie „Podróże Guliwera”

Data: 25.01.2023 r., godz. 16.00    352
Rok 2023 klasy 5a i 5b wraz z opiekunami Panią wicedyrektor Wiolettą Majewską, Panią Marią Dobrzyńską, Panią Lidią Sobieraj, Panią Ewą Dziurą i Panią Moniką Nałęcz rozpoczęły od poznania nowego miejsca na kulturalnej mapie Mazowsza
doktor dieta, doktor spokój i doktor dobry humor”
„Najlepszymi lekarzami na świecie są:
Jonathan Swift



Wycieczka kl. V a i V b do Teatru Polskiego
na przedstawienie „Podróże Guliwera”


Rok 2023 klasy 5a i 5b wraz z opiekunami Panią wicedyrektor Wiolettą Majewską, Panią Marią Dobrzyńską, Panią Lidią Sobieraj, Panią Ewą Dziurą i Panią Moniką Nałęcz rozpoczęły od poznania nowego miejsca na kulturalnej mapie Mazowsza. Uczniowie odwiedzili Teatr Polski założony przez Arnolda Szyfmana w 1913 roku. Wszyscy prezentowali się bardzo elegancko i odświętnie.
Obejrzeliśmy niecodzienny spektakl pt. „Podróże Guliwera” przygotowany na podstawie książki Jonathana Swifta. Adaptacją i reżyserią zajął się Jarosław Kilian, za scenografię odpowiedzialna była Julia Skrzynecka, a muzykę przygotował Grzegorz Turnau. Przedstawienie zachwyciło nas poetyckimi obrazami, znakomitą muzyką i licznymi pomysłami inscenizacyjnymi, które uruchamiały całą teatralną maszynerię z zapadnią na czele. Znakomitym pomysłem okazały się animacje komputerowe, które doskonale komponowały się z żywym planem oraz używanie podczas spektaklu kamer. Obrazy z kamery w powiększonym albo zmniejszonym rozmiarze wyświetlane był na wielkim ekranie z tyłu sceny. Ten inscenizacyjny zabieg pozwolił stworzyć na scenie Krainę Liliputów czy odtworzyć wizytę Guliwera w Brobdignag.
Bez wątpienia gwiazdą tego spektaklu okazał się Maksymilian Rogacki, który wcielił się w rolę Guliwera. Nie miał łatwego zadania, bo postać, którą grał, jest prawie cały czas na scenie, biegając, tańcząc i „prowadząc” cały spektakl. Aktor musiał także w najdrobniejszym szczególe opanować mimikę twarzy, gdyż przez większość część przedstawienia ta część ciała wyświetlana była w zbliżeniu na ekranie. Maksymilian Rogacki w roli Guliwera ujął nas młodzieńczą energią i urokiem osobistym. Bez wątpienia zjednał sobie sympatię dziecięcej widowni. „Podróże Guliwera” są przede wszystkim sztuką o niepojętej i zagadkowej potrzebie podróżowania, która człowieka pcha wciąż do przodu, pociąga ku niebezpieczeństwom, ale kusi nadzieją ujrzenia cudów. Odkrycie nowych miejsc, spotkanie nieznanych ludzi, poznanie niezwykłych zwyczajów, konfrontacja z obcymi cywilizacjami staje się konfrontacją z samym sobą, drogą do samopoznania. Z podróży wraca się zawsze trochę innym, odmienionym, mądrzejszym. Doświadczenie podróży daje siłę, która może przemieniać świat. Każdy z nas może podróżować, chociażby dzięki naszej wyobraźni.
Spektakl ten bez wątpienia porusza serca tych młodszych, jak i starszych widzów. Na długo pozostanie w naszych sercach. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego widowiska.

Wiktoria Kocel z kl. V b